Młody PTBUN

Przestrzeń dla młodych i najmłodszych neuronaukowców, członków i sympatyków PTBUN.


Młody PTBUN to studenci, młodzi badacze i popularyzatorzy wiedzy. Pomagają rozprzestrzeniać informacje o tym, co dzieje się w świecie neuronauki, tu i teraz.

Dzięki ścisłej współpracy z członkami PTBUN studenci i młodzi naukowcy mają możliwość zobaczyć, co oznacza “bycie naukowcem” i jak wygląda praca naukowa “od kuchni”. Młody PTBUN współtworzy takie projekty jak: program naukowy w telewizji studenckiej UJOT TV, wykłady prowadzone w ramach Neurotalks (razem ze studentami z Uniwersytetu Warszawskiego) oraz social media towarzystwa. Młodzi neuronaukowcy mają szansę podzielić się swoimi historiami o pierwszych przygodach na naukowej ścieżce, prowadzącej często do instytutów badawczych w innych krajach. Pierwsze wywiady można już przeczytać poniżej.

Młody PTBUN był zaangażowany w przygotowanie i przeprowadzenie 16. międzynarodowej konferencji PTBUN w Toruniu.

W imieniu Młodego PTBUNu zachęcamy wszystkie osoby zafascynowane tajemnicami układu nerwowego do kontaktu. Szczególnie zachęcamy do współpracy koła naukowe z różnych uczelni.


Obecnie w Młodym PTBUN silną grupę stanowią studenci z Uniwersytetu Jagiellońskiego, zrzeszeni w Kole Naukowym Neuronus.

Koło Naukowe Neuronus zajmuje się propagowaniem neuronauki i nawiązywaniem współpracy z uczonymi z całej Polski. Młodzi pasjonaci dzielą swój czas pomiędzy studiowaniem a działalnością w kole tworząc podcast “NeuronuSound” (który można posłuchać na Spotify), przygotowując konferencje naukowe, biorąc udział w ogólnopolskich wydarzeniach takich jak Noc Biologów, Tydzień Mózgu czy BrainBee. Warsztaty, wywiady, panele tematyczne oraz wykłady otwarte i projekty naukowe, w których biorą udział studenci z różnych wydziałów oraz uczelni, to tylko wycinek z tego co dzieje się w tętniącym życiem Krakowie. Dzięki globalizacji jesteśmy niepowstrzymani, a to wszystko po to aby dzielić się pasją do nauki.

Wywiady i spotkania z neuronaukowcami:

Wywiady i spotkaniaInne
Wywiad z Maciejem KaniąNeuroTrip
Wykład prof. Richarda FrąckowiakaNeuronus 2022 – relacja
Wywiad z Magdaleną Chrószcz
Wykład prof. dr hab. Krystyny Gołębiowskiej

Wykład prof. dr hab. Krystyny Gołembiowskiej

W dniu 18.01.2024 r. gościliśmy na Uniwersytecie Jagiellońskim w Instytucie Zoologii i Badań biomedycznych prof. dr hab. Krystynę Gołembiowską, która poprowadziła otwarty wykład pt. “Psychodeliki-powrót do przeszłości?”. Pani Profesor przybliżyła wszytskim obecnym temat psychodelików i ich zastosowania w terapii zaburzeń psychicznych. 💊🔬
Wydarzenie transmitowane było na żywo stronie Młodego PTBUNu na Facebooku, a jego zapisaną transmisję można obejrzeć tutaj. Po wykładzie Pani Profesor odpowiedziała na dodatkowe pytania publiczności, które wraz z odpowiedziami można znaleźć tutaj.
Spotkanie zorganizowali studenci z Młodego PTBUNu.
 
O prelegentce:

Prof. Gołembiowska pracuje w Zakładzie Farmakologii Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie i poszukuje nowych leków o działaniu neuroprotekcyjnym, przeciwdepresyjnym, i przeciwpsychotycznym. Testuje wpływ substancji psychoaktywnych (psychodelików, psychostymulantów) na neuroprzekaźnictwo mózgowe i zachowanie zwierząt. W swoich badaniach sprawdza neurotoksyczność psychodelików i skupia się na mechanizmach działania psylocybiny jako nowej terapii depresji.


NeuroTrip, czyli neurobiologia jako podróżnicza inspiracja

O Santiago Ramon de Cajalu po raz pierwszy usłyszałam w liceum i stał się on moim źródłem inspiracji do podróży. Cajal był hiszpańskim histologiem, neuroanatomem, lekarzem i prekursorem badań neurobiologicznych, żyjącym na przełomie XIX i XX wieku. Postanowiłam odwiedzić miejsca, w których żył, studiował i pracował. W lutym 2023 roku skorzystałam z miesięcznego biletu kolejowego InterRail w ramach programu DiscoverEU, finansowanego przez Unię Europejską i wyruszyłąm w 3-tygodniową podróż solo po Europie.

Trasa całej podróży zaprojektowana w Google My Maps

Możliwości zaplanowania trasy były szerokie, a jedynym ograniczeniem był czas trwania ferii zimowych. Moim głównym celem podróży był Madryt, w którym Cajal spędził większą część swojego życia. Po zakończeniu sesji zimowej wyruszyłam w podróż pociągiem z Krakowa do Hiszpanii. Po kilku dniach podróży i kilku przystankach w Wiedniu, Monachium, Zurychu i Genui dotarłam do Barcelony. Było to pierwsze miasto, w którym mogłam znaleźć miejsca upamiętniające jego wkład w naukę.

Barcelona ze wzgórza Parc del Carmel

W 1888 roku Santiago Ramon i Cajal został profesorem i kierownikiem zakładu Histologii i Anatomii Patologicznej na Uniwersytecie w Barcelonie, który w tamtym okresie był drugim najważniejszym zakładem badawczym w Hiszpanii. W tym samym roku odkrył mechanizmy działania istoty szarej w ośrodkowym układzie nerwowym. Przyczynił się tym samym do sformułowania doktryny neuronowej która mówi, że układ nerwowy składa się z oddzielnych elementów – neuronów, w przeciwieństwie do obowiązującej wówczas teorii siatkowej, która zakłada ciągłość komórek. Jego badania potwierdziły istnienie szczelin – synaps – pomiędzy aksonami a dendrytami, które są niezbędne do przesyłania impulsów nerwowych.

Zakończenie nerwowe u szczura w wykonaniu Cajala
Źródło: Rat nerve endings, Ramon y Cajal, 1899 by Santiago Ramon y Cajal – Wellcome Collection, United Kingdom – CC BY https://www.europeana.eu/item/9200579/q4ct9gmq
Komórki siatkówki oka narysowane przez Cajala
Źródło: http://www.culturaydeporte.gob.es/cultura/areas/archivos/mc/registro-memoria-unesco/2017/archivo-cajal.html

W Barcelonie, jak i w innych hiszpańskich miastach, spacerowałam po ulicach nazwanych na cześć Cajala i byłam mile zaskoczona ich liczebą i popularnością. Z Barcelony wyruszyłam w podróż pociągiem do Saragossy, gdzie Cajal na początku swojej kariery studiował medycynę, idąc w ślady swojego ojca.

Monument to Santiago Ramón y Cajal

Następnie udałam się do Madrytu, gdzie Cajal zamieszkał na czas trwania swoim studiów doktoranckich. To właśnie na Universidad Complutense Madrid naukowiec zainteresował się histologią. W laboratorium w Madrycie zapoznał się z metodą wybarwiania komórek opartą na azotanie srebra i dichromianie potasu, opracowaną przez Camillo Golgiego.

Palace of Don Santiago Ramon y Cajal
Santiago Ramon de Cajal
Źródło: [Retrato de Santiago Ramon y Cajal] [Material gráfico] – National Library of Spain, Spain – CC BY-NC-SA.https://www.europeana.eu/item/2022717/bnesearch_detalle_bdh0000035143
Metoda Golgiego do barwienia histologicznego
Źródło: http://www.neurostructural.org/
Metoda Golgiego do barwienia histologicznego
Źródło: http://www.neurostructural.org/

W dalszych latach swojej lariery naukowej na Uniwersytecie w Walencji i Uniwersytecie w Barcelonie, Cajal korzystał z metody barwienia Golgiego do swoich neurohistologicznych preparatów i to właśnie z jej pomocą przyczynił się do obalenia teorii Golgiego na temat ciągłości komórek nerwowych. Ostatecznie zarówno Golgi jak i Cajal zostali uhonorowani nagrodą Nobla w dziedzinie Fizjologii i Medycyny w 1906 roku: Golgi za opracowanie metody barwienia, a Cajal za sformułowanie doktryny neuronowej.

Autorka tekstu: Emilia Goszczyńska

Bibliografia:
“Cajal and the spanish neurological school: Neuroscience would have been a different story without them” de Castro F Frontiers in Cellular Neuroscience (2019) 13 187


Neuronus 2022 – relacja

W dniach 15-17.10.2022r. w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się dwunasta Konferencja Neuronus – Neuroscience Forum. Jest to największa międzynarodowa konferencja neuronaukowa odbywająca się w Polsce, organizowana co dwa lata przez studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. 🧠🧪

Za sprawą redakcji UJOTTV, przygotowany został krótki reportaż z tego niezwykłego wydarzenia, które możesz zobaczyć tutaj.


Wykład prof. Richarda Frąckowiaka

W dniu 19.10.2022 r. gościliśmy na Uniwersytecie Jagiellońskim w studio UJOT TV prof. Richarda Frąckowiaka, który poprowadził wykład pt. “The future of Human Brain Science”. Spotkanie było zorganizowane przez członków sekcji studenckiej PTBUN z Koła Neuronaukowców Neuronus Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wystąpienie profesora było rozmową moderowaną, wraz z dyskusją z udziałem publiczności na żywo i online. Uczestnicy mogli osobiście zapytać gościa o zagadnienia związane z szeroko pojętą neuronauką, jego karierę, czy dorobek naukowy. Transmisja wydarzenia online odbyła się na żywo na stronie Młody PTBUN na Facebooku i została zapisana na kanale YouTube.
Nagranie można obejrzeć tutaj.

O prelegencie:

Prof. Richard Frąckowiak jest brytyjskim lekarzem, naukowcem, neurologiem i neurobiologiem polskiego pochodzenia. Jest pionierem obrazowych badań ludzkiego mózgu. Pełnił funkcję profesora neurologii poznawczej w University College London, gdzie założył Wellcome Department of Imaging Neuroscience. Kierował platformą informatyki medycznej „The Human Brain Project”. Jest jednym z autorów wysoko cytowanej przez neuronaukowców pracy, o zmianach strukturalnych zachodzących w formacjach hipokampów u kierowców taksówek. Jest profesorem honorowym Ecole Normale Superieure w Paryżu, członkiem Polskiej Akademii Nauk i American Neurological Association. Jego prace są wysoko cytowane (H-index Google 209) i jest laureatem wielu nagród.


Współpraca Młodego PTBUN z Towarzystwem koordynowana jest przez członków zwyczajnych PTBUN, w ramach działania dedykowanej “komisji tematycznej”. Obecnie “Młodym PTBUNem” opiekują się dr hab. Anna Błasiak oraz dr hab. Ewelina Knapska.


Aktualny skład Młodego PTBUN:

Zarząd:
Gabriela Stopka – prezes
Artur Iwo Ryś – sekretarz

Telewizja studencka:
Karolina Nowalińska
Emilia Goszczyńska
Aurelia Pogoda
Gabriela Czerniak
Artur Iwo Ryś 

PR:
Gabriela Stopka
Gabriela Czerniak

Social Media:
Julia Garstka
Aurelia Pogoda
Julia Kołodziejak

Strona internetowa + YT:
Dawid Kozłowski
Artur Iwo Ryś 

Tłumaczenie na język angielski:
Natasha Adamus

Wywiady:
Julia Kołodziejak


Poprzednie kadencje zarządu:
Kadencja 2021 – 2023:
Agata Machaczka – prezes
Gabriela Stopka – sekretarz


Regulamin komisji Młody PTBUN.