Polskie Towarzystwo Badań Układu Nerwowego (PTBUN) powstało w 1991 r. z inicjatywy prof. Marka Kowalczyka (Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii w Warszawie) i prof. Małgorzaty Kossut (Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie). W skład grupy założycielskiej weszli też badacze z różnych naukowych ośrodków warszawskich: Julita Czarkowska-Bauch, Wojciech Danysz, Mirosław Mossakowski, Jolanta Skangiel-Kramska, Andrzej Wróbel.
Z początkiem 1991 roku Małgorzata Kossut opublikowała w TINS ważny artykuł, dotyczący środowiska neurobiologów i stanu badań układu nerwowego w Polsce: Neuroscience in Poland. Była to zapowiedź działań na rzecz powołania Towarzystwa.
Zjazd założycielski odbył się w kwietniu 1991 roku, w Warszawie. Zaproponowana przez organizatorów nazwa stowarzyszenia – Polskie Towarzystwo Neurobiologiczne, została zastąpiona nazwą Polskie Towarzystwo Badań Układu Nerwowego. W celu realizacji zadań Towarzystwo powołało Sekcje: Neurologii i Neuroimmunologii, Neurochemii, Neurofizjologii i Anatomii, Neurobiologii Molekularnej i Komórkowej, Neurofarmakologii, Neuropsychologii, Neuroinformatyki, Popularyzacji Wiedzy o Układzie Nerwowym.
Zachował się program zjazdu założycielskiego, którego koncepcja odzwierciedlała jeden z zasadniczych celów Towarzystwa: integrowanie badań podstawowych i klinicznych: link [dodać].
Opracowanie: Katarzyna Nałęcz (2005), Julita Czarkowska-Bauch i Małgorzata Skup (2016)
Źródła: Archiwum PTBUN; Statut Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego, Warszawa 1991; Statut Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego z poprawkami przyjętymi przez Krajowy Zjazd Członków. Warszawa 1997; Suplementy i numery zjazdowe “Acta Neurobiologiae Experimentalis” 1992-2015.
Historia Polskich badań nad mózgiem
(1863-1942)
(1868-1932)
(1903-1973)
(1904-1990)