Nabór zgłoszeń do Nagrody im. Jerzego Konorskiego za pracę naukową opublikowaną w 2024 roku

Nagroda im. Jerzego Konorskiego za pracę naukową jest przyznawana za pojedynczą, recenzowaną pracę oryginalną wykonaną w decydującej mierze w Polsce, a opublikowaną w jednym z czołowych, światowych czasopism naukowych, na podstawie jej oceny merytorycznej.

Uwaga: W tegorocznej edycji obowiązuje zaktualizowany Regulamin, dlatego prosimy o zapoznanie się z jego treścią przed zgłoszeniem pracy (patrz poniżej).

Prawo zgłoszenia publikacji do konkursu przysługuje członkom Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego (PTBUN) i Komitetu Neurobiologii PAN (KN). 

Zgłoszenia publikacji do Konkursu proszę przesyłać do Sekretarza PTBUN, dr hab. Agnieszki Wnuk na adres secretary@ptbun.org.pl lub Sekretarza KN, dr hab. Ewy Kublik na adres Ewa.Kublik@pan.pl do 31 marca 2025.

W zgłoszeniu należy podać informację o członkostwie w PTBUN lub KN osoby zgłaszającej publikację do Nagrody. Przy zgłoszeniu pracy należy dołączyć plik .pdf, zgodny z wymaganiami określonymi w Regulaminie.

Regulamin konkursu Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego we współpracy z Komitetem Neurobiologii Polskiej Akademii Nauk na najlepszą, polską pracę badawczą z neurobiologii – Nagroda im. Jerzego Konorskiego

  1. Celem promowania polskich osiągnięć z neurobiologii Polskie Towarzystwo Badań Układu Nerwowego (PTBUN) i Komitet Neurobiologii PAN zainicjowały wspólną, doroczną Nagrodę za najlepszą pracę badawczą z dziedziny neurobiologii. Nagroda nosi nazwę Nagrody im. Jerzego Konorskiego.
  2. Nagrodę przyznaje się w pierwszej połowie roku kalendarzowego za pracę, która została opublikowana w poprzednim roku.
  3. Nagroda jest przyznawana za pojedynczą, recenzowaną pracę oryginalną wykonaną w decydującej mierze w Polsce, a opublikowaną w jednym z czołowych, światowych czasopism naukowych, na podstawie jej oceny merytorycznej.
  4. Prawo zgłaszania publikacji do Nagrody przysługuje członkom PTBUN i Komitetu Neurobiologii PAN.
  5. Kapituła Nagrody jest powoływana każdego roku przez Zarząd Główny PTBUN i Komitet Neurobiologii PAN. W jej skład wchodzi: troje członków PTBUN i troje członków Komitetu Neurobiologii PAN. Członek Kapituły Nagrody nie może być autorem/współautorem pracy zgłoszonej do Nagrody. Kapituła wybiera Przewodniczącego, do którego wpływają zgłoszenia do Nagrody. Decyzję o przyznaniu Nagrody podejmuje Kapituła w tajnym głosowaniu. Kapituła może Nagrody nie przyznać, a także może przyznać honorowe wyróżnienia.
  6. Na Nagrodę składa się Dyplom oraz gratyfikacja pieniężna. Wysokość nagrody pieniężnej ustala fundator – PTBUN. Gratyfikacja zostaje przyznana do podziału wszystkim współautorom publikacji. O sposobie podziału decyduje autor
    korespondujący pracy.
  7. Dyplom honorowy wręcza się uroczyście na wspólnym posiedzeniu Komitetu Neurobiologii PAN i Zarządu PTBUN lub w trakcie Międzynarodowego Zjazdu PTBUN w roku, w którym Zjazd się odbywa. Laureaci są zapraszani do wygłoszenia wykładu. Informacja o przyznaniu Nagrody zostaje zamieszczona w materiałach informacyjnych PTBUN i Komitetu Neurobiologii.

Załącznik do Regulaminu konkursu Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego we współpracy z Komitetem Neurobiologii Polskiej Akademii Nauk na najlepszą, polską pracę badawczą z neurobiologii – Nagroda im. Jerzego Konorskiego

  1. Obrady Kapituły odbywają się na posiedzeniach, przy udziale wszystkich jej członków. W wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach obrady mogą być prowadzone z udziałem większości członków Kapituły; decyzję w tej sprawie podejmuje Kapituła większością głosów.
  2. Na pierwszym posiedzeniu Kapituła wybiera Przewodniczącą(ego) i Sekretarza.
  3. Przewodnicząca(y) prowadzi obrady i zarządza głosowania.
  4. Do obowiązków Sekretarza należy:
    a. pełnienie czynności wykonawczych wynikających z bieżących prac Kapituły i podejmowanych przez Kapitułę uchwał,
    b. przygotowywanie materiałów informacyjnych dla członków Kapituły.
  5. Kapituła sprawdza czy zgłoszone prace spełniają warunki Regulaminu i podejmuje decyzję o ich dopuszczeniu do konkursu. Niedopuszczenie pracy do konkursu wymaga pisemnego wyjaśnienia w protokole obrad.
  6. Każdy członek Kapituły ustala swój indywidualny ranking prac przyznając kolejne miejsca w rankingu tylko jednej pracy (bez ex aequo) i przedkłada ranking Przewodniczącemu.
  7. Przewodniczący sporządza wspólny ranking prac i przedstawia go członkom Kapituły.
  8. Przewodniczący prowadzi dyskusję nad wartością merytoryczną prac.
  9. Decyzja o przyznaniu Nagrody za najlepszą pracę jest podejmowana w głosowaniu tajnym.
  10. Decyzja o przyznaniu wyróżnienia lub wyróżnień (nie więcej niż 2) może być podjęta w głosowaniu jawnym (decyzja o sposobie głosowania należy do Kapituły).
  11. Przewodniczący sporządza pisemne sprawozdanie z prac Kapituły i składa je Prezesowi PTBUN i Przewodniczącemu Komitetu Neurobiologii. Jawna część sprawozdania zawiera informację o przyznaniu Nagrody i/lub wyróżnienia/wyróżnień.
  12. Decyzje w sprawie oraz czynności związane z publicznym ogłoszeniem wyniku Konkursu i wręczeniem dyplomu podejmują wspólnie PTBUN i Komitet Neurobiologii.

Informacja o zasadach zgłaszania publikacji do konkursu Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego we współpracy z Komitetem Neurobiologii Polskiej Akademii Nauk na najlepszą, polską pracę badawczą z neurobiologii – Nagroda im. Jerzego Konorskiego

  1. Szczegółowe dane dotyczące Konkursu zawarte są w Regulaminie konkursu.
  2. Do konkursu może zostać zgłoszona pojedyncza, recenzowana praca oryginalna z zakresu neurobiologii. Prace przeglądowe nie są kwalifikowane.
  3. Prawo zgłoszenia publikacji do konkursu przysługuje członkom Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego (PTBUN) i Komitetu Neurobiologii PAN (KN). W zgłoszeniu należy podać informację o członkostwie w PTBUN lub KN osoby zgłaszającej publikację do Nagrody.
  4. Zgłoszenie należy skierować do Sekretarza PTBUN lub KN w terminie do 31 marca danego roku.
  5. Osoba zgłaszająca publikację do Nagrody powinna przesłać zgłoszenie drogą mailową lub pocztą tradycyjną, w postaci dokumentu podpisanego własnoręcznie lub elektronicznie.
  6. W zgłoszeniu należy podać pełne dane bibliograficzne zgłaszanej publikacji, w tym datę publikacji wersji elektronicznej lub rok wydania zeszytu czasopisma (jeśli czasopismo nie publikuje wersji elektronicznej). Jeśli praca nie jest opublikowana na zasadzie otwartego dostępu (open access) należy dołączyć pełną treść publikacji w wersji
    papierowej lub elektronicznej.
  7. Do zgłoszenia należy dołączyć pisemną zgodę autorów publikacji na udział w konkursie.
  8. W przypadku publikacji z udziałem współautorów zagranicznych, do zgłoszenia należy dołączyć informację o charakterze udziału autorów z jednostek krajowych oraz o zakresie badań wykonanych w Polsce (projektowanie badań, przeprowadzenie eksperymentów, interpretacja badań i analiza danych), w celu ustalenia czy publikacja spełnia wymogi Regulaminu konkursu. Autorzy wiodący, pierwszy i korespondujący, muszą mieć polską afiliację. Informacja musi być podpisana (własnoręcznie lub elektronicznie) przez osobę zgłaszającą lub autora korespondującego publikacji.